Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?


Panele słoneczne na dachu

Panele fotowoltaiczne są stosunkowo nowym wynalazkiem, pozwalającym na pozyskiwanie energii elektrycznej prosto ze słońca, bez dodatkowych kosztów. Inwestycja zwykle zwraca się już w przeciągu kilku lat, jednak decydując się na takie rozwiązanie, warto pomyśleć również o jego żywotności. Obecnie istnieją techniki, które pozwalają na tworzenie wydajnych, wytrzymałych i niezawodnych paneli.

Jak długo wytrzymują panele fotowoltaiczne?

Żywotność paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku były dostępne mało wytrzymałe produkty, które niszczyły się jeszcze zanim zaczęły na siebie zarabiać. Obecnie jednak technologia znacznie się poprawiła, a współczesne instalacje charakteryzują się długą żywotnością. Pozwala to na uzyskanie korzyści finansowych już w przeciągu kilku lat, w zależności od mocy systemu i zapotrzebowania na prąd w konkretnym budynku.

Zazwyczaj panele fotowoltaiczne są objęte gwarancją producenta, która może trwać nawet 25 lat. Dzięki temu klient jest pewny, że takie produkty będą działać długo i niezawodnie, także po wygaśnięciu ochrony gwarancyjnej. Co więcej, naukowcy zaczęli skupiać się również na prognozach dotyczących żywotności współczesnych instalacji. Zgodnie z nimi ogniwa pracują w 100% co najmniej przez kilkadziesiąt lat, a w późniejszym czasie współczynnik degradacji wynosi 0,5% każdego roku. Oznacza to, że raz zamontowany system może służyć przez długi czas, czasem nawet do końca życia jego użytkowników.

Co ile lat wymieniać panele fotowoltaiczne?

Skoro wiesz już, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, warto sprawdzić, po jakim czasie nastąpi konieczność ich wymiany. Zwykle nie zdarza się to przez cały okres korzystania z instalacji. Zazwyczaj nowoczesne panele od sprawdzonych producentów działają bez najmniejszych problemów przez co najmniej 35 lat. Nieco mniejszą żywotność mają inne elementy całej instalacji, takie jak np. falowniki. Odpowiadają one za przekształcanie prądu stałego w zmienny, który może być wykorzystywany przez urządzenia w gospodarstwie domowym. W ich przypadku okres gwarancji jest krótszy i wynosi około 10 lat.

Warunki w Europie są na tyle korzystne, że instalacje fotowoltaiczne cechują się tu zwykle większą żywotnością. Wynika to z faktu, że w Polsce i sąsiednich krajach rzadko zdarzają się skrajne temperatury. Nie oznacza to jednak, że panele nie zostaną uszkodzone. Czasami dochodzi do ich zniszczenia pod wpływem działania czynników atmosferycznych, zwłaszcza bardzo silnych wiatrów powodujących łamanie się drzew. Wówczas może okazać się konieczne wymienienie paneli na nowe egzemplarze. Jednak są to bardzo rzadkie przypadki, a w większości sytuacji raz zainstalowane solary mogą pełnić swoją funkcję przez kilkadziesiąt lat.

Farma paneli fotowoltaicznych

Co z panelami fotowoltaicznymi po 10 latach?

Sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach nie różni się zwykle znacząco od tej w dniu ich montażu, chociaż trzeba się liczyć z nieznacznym spadkiem mocy liniowej. Producenci udzielają jednak gwarancji na znacznie dłuższy czas. Jeśli komponenty, które znajdują się na Twoim dachu uległy awarii – doszło do wyraźnego spadku ich wydajności, być może przysługuje Ci zwrot części kosztów lub darmowa wymiana w ramach wspomnianej gwarancji. Zazwyczaj jednak taka sytuacja wynika z nieodpowiedniego korzystania z instalacji. Właściwie eksploatowane panele będą służyć bez najmniejszych problemów przez dość długi czas. Po kilkudziesięciu latach ich wydajność zacznie systematycznie spadać.

Dlaczego niektóre panele słoneczne wytrzymają 40 lat, a inne tylko 15?

Duże znaczenie ma wybieranie produktów wysokiej jakości. Obecnie na rynku jest ogromna konkurencja, dlatego warto kilkukrotnie przemyśleć zakup. Dobrym pomysłem jest m.in. kierowanie się długością gwarancji. Jeśli producent oferuje 25-letnią ochronę, to można być pewnym, że inwestycja w panele słoneczne nie tylko się zwróci, lecz także zapewni wymierne korzyści. Warto wybierać produkty wykonane zgodnie z najnowszymi technologiami. Fotowoltaika szybko się rozwija, dlatego z roku na rok można znaleźć elementy systemów o jeszcze lepszej jakości i odporności na eksploatację.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne i jaką mają gwarancję?

Jakość wykonania w dużej mierze wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych. Na rynku można znaleźć m.in. elementy instalacji z gwarancją trwającą zaledwie około 15 lat. Wszystko zależy od oferty danej firmy i stosowanych przez nią technik do produkcji paneli. Obecnie rynek związany z energią ze słońca mocno się rozwija, dlatego z roku na rok można znaleźć instalacje o jeszcze większej wydajności. Zwykle żywotność idzie w parze z jakością wykonania paneli, a więc także z ich ceną. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie swoich wyborów ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i montażem systemów fotowoltaicznych. Takie osoby wiedzą, jakie panele słoneczne są obecnie najlepsze i jak długo posłużą w Twoim budynku.

Jak zwiększyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych może wynikać z ich nieprawidłowej eksploatacji. Z tego powodu warto skupić się na tym, jak odpowiednio dbać o instalację. Najważniejsze jest monitorowanie jej sprawności oraz reagowanie od razu, gdy zauważysz nagły spadek wydajności. Można to stwierdzić np. na odczytach z falowników, a także w specjalnych aplikacjach mobilnych, które obecnie łączą się z instalacją.

Instalację fotowoltaiczną warto dodatkowo konserwować. Poleca się czyszczenie paneli w sytuacji, gdy na ich powierzchni znajdą się liście czy inne zanieczyszczenia. Ponieważ działają one jak cień – w miejscach, na których leżą, słońce nie dociera do ogniw. Bezpośrednio wpływa to na zmniejszenie żywotności instalacji. Aby zwiększyć sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach, należy także kontrolować okablowanie, a w razie jakichkolwiek ubytków w izolacji wymienić przewody na nowe. Uszkodzenia tych elementów mogą nie tylko doprowadzić do uszkodzenia systemu, lecz także spowodować zagrożenie dla całego budynku.