Fotowoltaika - co to jest?


Co to jest Fotowoltaika

(źródło: https://pixabay.com/pl/photos/kolektory-s%C5%82oneczne-1273129/)

Fotowoltaika coraz częściej pojawia się na dachach polskich domów. Widać ją nie tylko w dużych miastach, ale i na wsiach. Z każdym rokiem poszerza grono zadowolonych użytkowników. Zatem fotowoltaika - co to jest?

Panele fotowoltaiczne - działanie

Panele fotowoltaiczne - co to jest? Panele fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Ze słońca uzyskuje się prąd stały, a przy zastosowaniu inwerterów - prąd zmienny, z którego korzystamy w domu. Wytworzoną w ten sposób energię elektryczną zużywamy na bieżąco, a jej niewykorzystaną część odprowadza się do krajowej sieci energetycznej, gdzie jest magazynowana. Instalacje fotowoltaiczne powinny być dokładnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i zużycia energii. Wielkość instalacji należy obliczyć tak, by wyprodukowana energia nie przekraczała rocznego zużycia, ponieważ w przeciwnym razie inwestycja będzie mniej opłacalna.

Fotowoltaika - bezpieczeństwo

Wszystkie moduły instalacji fotowoltaicznej przechodzą testy. Muszą spełniać rygorystyczne wymogi, by mogły zostać wprowadzone na rynek. Poszczególne komponenty są testowane zgodnie z bardzo rygorystycznymi wymogami bezpieczeństwa i niezawodności. Prawidłowo działająca fotowoltaika nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Należy jednak odpowiednio zamontować i konserwować moduły. Po zakończeniu montażu przez fachowców otrzymujemy odpowiednią dokumentację techniczną, która obejmuje różnego rodzaju informacje jak działa fotowoltaika, np. schemat instalacji, datę oddania do użytku, moc znamionową czy informacje o panelach oraz inwerterach.

Koszt fotowoltaiki

Postęp techniczny powoduje, że choć wydajność instalacji fotowoltaicznych wzrasta, to ich koszty maleją. Biorąc pod uwagę, że ceny prądu ciągle rosną, fotowoltaika z każdym rokiem będzie coraz bardziej opłacalna. Zwłaszcza, że panele fotowoltaiczne nie tylko generują konkretne oszczędności, ale też podnoszą wartość inwestycji i są proekologiczne.

Koszty instalacji fotowoltaicznych w wybranych krajach Unii Europejskiej na przestrzeni lat
koszt instalacji fotowoltaicznej - wykres

(żródło:https://irena.org/Statistics/View-Data-by-Topic/Costs/Solar-Costs)

Warto wspomnieć, że można korzystać z różnego rodzaju instrumentów finansowych, np. dotacji i dopłat. Najwyższy poziom dofinansowania gwarantują programy unijne, jednak posiadają one ograniczoną liczbę beneficjentów. Można również pozyskać środki na fotowoltaikę w ramach kredytów komercyjnych lub pożyczek.

Fotowoltaika - mity

Skoro już wiemy co to jest fotowoltaika, warto obalić najczęściej pojawiające się mity. Nie jest prawdą, że w Polsce fotowoltaika się nie opłaca ze względu na zbyt małe nasłonecznienie. Pełne słońca lata oraz ciepłe zimy sprawiają, że przez większą część roku można produkować wysokie ilości energii, którą później się odzyska. Panele fotowoltaiczne działanie wykazują nawet w pochmurne dni, choć rzeczywiście ich wydajność jest wtedy mniejsza. Nie jest również prawdą, że panele są awaryjne. Panele fotowoltaiczne zachowują wysoką wydajność przez 20-25 lat. Dla całkowitej pewności warto wybrać producenta, który oferuje jak najdłuższą gwarancję na wszystkie elementy instalacji.