Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych


Każdy posiadacz paneli fotowoltaicznych zapewne zdaje sobie sprawę, że wymagają one regularnego czyszczenia. Co prawda mycie paneli fotowoltaicznych nie musi być szczególnie częste, jednak jest to czynność, o której nie można zapominać. Warto zastosować odpowiednie środki myjące, a także technikę, która zminimalizuje ryzyko uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. Zatem jak czyścić panele fotowoltaiczne? Wyjaśniamy!

Rodzaje paneli fotowoltaicznych


Panele fotowoltaiczne nie są jednorodnymi tworami. Mogą się różnić między sobą zarówno wyglądem, jak i materiałem, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze rodzaje ogniw fotowoltaicznych to w skrócie: ogniwa monokrystaliczne, ogniwa polikrystaliczne oraz ogniwa amorficzne. Przy wyborze konkretnego rodzaju paneli fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na m.in. ich wydajność, odporność na czynnik zewnętrzne oraz moc. Poniżej wyjaśniamy, jak prezentują się te parametry w poszczególnych rodzajach ogniw.

Nasłonecznienie w Polsce


Czerwiec, lipiec czy sierpień to miesiące, w których liczba godzin słonecznych w ciągu dnia jest bardzo duża. Dni słoneczne w Polsce nie obejmują jednak tylko miesięcy letnich. Średnie nasłonecznienie w Polsce jest bowiem optymalne do pracy ogniw fotowoltaicznych przez cały rok. To oznacza, że możemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd praktycznie na okrągło. Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestii nasłonecznienie, jego znaczeniu dla pracy fotowoltaiki oraz mapie nasłonecznienia Polski.

Fotowoltaika - grzanie wody


Panele fotowoltaiczne to ekonomiczny i ekologiczny sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Najczęściej służą nam do pozyskiwania prądu elektrycznego. Jednak coraz powszechniej wykorzystuje się również fotowoltaikę do grzania wody. Dzięki temu można całkowicie lub niemal całkowicie uniezależnić się od dostawców energii. Jak przebiega ogrzewanie wody fotowoltaiką? Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Jak odliczyć fotowoltaike od podatku


Niejeden użytkownik paneli fotowoltaicznych pewnie zastanawia się, czy fotowoltaikę można odliczyć od podatku? Okazuje się, że jak najbardziej można, a nawet trzeba odliczyć od podatku wydatki związane z fotowoltaiką. Tym bardziej, że maksymalna kwota, która możemy odzyskać, jest naprawdę spora. Ulga podatkowa na fotowoltaikę to jednak rozwiązanie stosunkowo nowe, przez co nie każdy jeszcze o nim słyszał i wie, jak w pełni z niego skorzystać. Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku? Pomożemy rozwiać Ci najważniejsze wątpliwości.

Panele fotowoltaiczne - budowa


Budowa paneli fotowoltaicznych jest ściśle związana z ich elementarną częścią, czyli budową ogniwa fotowoltaicznego. W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie zieloną energią. Natomiast panele fotowoltaiczne to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do pozyskiwania odnawialnego źródła energii.

Fotowoltaika - opinie. Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę


Opłacalność fotowoltaiki to temat, o którym ostatnimi czasy dyskutuje się w Polsce bardzo często. Nowoczesność, ochrona środowiska oraz uzyskanie przynajmniej częściowej niezależności od dostawców prądu z pewnością należą do największych jej zalet. Szczególnie że odpowiednio zaprojektowana instalacja, wyposażona dodatkowo w specjalne kolektory, będzie w stanie nie tylko zaspokoić nasze potrzeby energetyczne, ale również podgrzewać wodę użytkową. Chociaż liczba tego typu inwestycji w naszym kraju z roku na rok rośnie, wiele osób wciąż zastanawia się, czy warto postawić na odnawialne źródła energii. Tym bardziej że montaż paneli nie należy do małych wydatków. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat instalacji fotowoltaicznych i ogólnej opłacalności tego typu inwestycji.

Fotowoltaika na gruncie czy dachu


Fotowoltaika na dachu to rozwiązanie wybierane przez większość użytkowników paneli słonecznych. Jednak warto wiedzieć, że istnieje również możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Coraz więcej osób decyduje się na wybór instalacji na gruncie. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy panele fotowoltaiczne na ziemi to dobry pomysł, czy może jednak lepiej zostać przy montażu modułów na dachu.

Co to jest Fotowoltaika i jak działa?


Fotowoltaika coraz częściej pojawia się na dachach polskich domów. Widać ją nie tylko w dużych miastach, ale i na wsiach. Z każdym rokiem poszerza grono zadowolonych użytkowników. Zatem fotowoltaika - co to jest?

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych dla domu?


Instalacje fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Źródła energii tego typu szybko się rozwijają, dlatego instalacje cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wynika to między innymi świadomości na temat odnawialnych źródeł energii, trwałości i opłacalności paneli, jak i wzrostu cen energii elektrycznej.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać w 2021 roku?


Liczba użytkowników instalacji fotowoltaicznych stale rośnie. Nie powinno to dziwić, gdyż panele stanowią doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o energooszczędność i przyjazność dla środowiska. Jednak aby rzeczywiście móc w pełni wykorzystać potencjał paneli słonecznych na prąd, konieczny jest wybór odpowiednich modułów. Laikowi może być trudno wybrać odpowiednie panele, ze względu na brak wiedzy dotyczącej tego, co jest ważne w przypadku tych instalacji. Wyjaśniamy zatem, jakie panele fotowoltaiczne, warto kupić. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

EKO RATY jako źródło finansowania inwestycji ekologicznych


Mamy przyjemność poinformować, że rozpoczęliśmy współpracę z Alior Bank, który posiada w swojej ofercie sprawdzony produkt finansowy pozwalający zrealizować dowolną inwestycję typu instalacja fotowoltaiczna, ogrzewanie podczerwienią, odkurzacz centralny itp.

Od teraz nie musisz czekać w nieskończoność na niepewne dofinansowania, lecz wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie decydując o wysokości raty zrealizować swoje plany!

Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura:

 • Janowo 120
 • 63-000 Środa Wlkp.

SOLAR-VOLT szkoli Strażaków


W porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp. zorganizowaliśmy dla całej załogi jednostki szkolenie z zakresu gaszenia budynków wyposażonych w instalację fotowoltaiczną. Mimo szybko rosnącej liczby i mocy montowanych elektrowni w całej Polsce, brak jest odpowiedniej literatury i jednoznacznych procedur prowadzenia działań służb ratowniczych w takim przypadku. Jesteśmy dumni, że dzieląc się naszą wiedzą przyczyniamy się do wzrostu bezpieczeństwa Strażaków podczas akcji.

Tematyka szkolenia:

 • jak odróżnić kolektor słoneczny od modułu PV
 • budowa i działanie instalacji PV
 • przyczyny i skutki pożaru

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na otwarte szkolenie w dniach 8-9 listopada o godz. 11.00 w siedzibie naszej firmy.

Instalacja odkurzacza centralnego w ciemno? Nietypowe zlecenie od naszego Klienta


Trudność polegała na rozplanowaniu i wykonaniu instalacji posiłkując się jedynie rzutami budynku i pomiarami na budowie. Budynek wykonywano w technologii płyty fundamentowej, w której umieszcza się większość instalacji.

Standardowy montaż instalacji systemu centralnego odkurzania nie stanowi problemu – wszelkie punkty ssące osadza się w istniejących już ścianach. A co jeśli ścian jeszcze nie było?

Należało zlokalizować wszystkie gniazda w taki sposób, aby trafić dokładnie w planowane mury. Cały system został zaprojektowany z wykorzystaniem węży chowanych w ścianie. Wszelkie odchylenia od planowanych wymiarów groziły niedrożnością i nieprawidłowym działaniem systemu.

Dodajmy, że odkurzacz zostanie zamontowany w garażu wolno stojącym co stanowiło kolejny problem do rozwiązania.

Nie każda firma podjęłaby się takiego wyzwania!

Oto efekty I etapu montażu:

SOLAR-VOLT grzeje na całego!


Przyjrzyjcie się naszej kolejnej realizacji. To budynek socjalny dla zawodników rozgrywek paintball’a.
Niewielkim kosztem ogrzaliśmy wszystkie pomieszczenia:

 • recepcję
 • salę narad
 • szatnię
 • łazienkę oraz WC.

Zastosowane grzejniki wykorzystują wyłącznie podczerwień, która jest bardziej energooszczędna od tradycyjnych grzejników zasilanych prądem. Ciekawostką są urządzenia grzejne montowane do ściany z możliwością ich odchylania. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystujemy wszystkie powierzchnie grzejne, a uchwyty grzejnika umożliwiają wysuszenie ręczników. Tryby pracy regulujemy bezpośrednio pokrętłem na grzejniku lub za pomocą programowalnych sterowników.

Zapraszamy do naszej siedziby, gdzie można obejrzeć działające maty i panele grzewcze na podczerwień.

 • Janowo 120
 • 63-000 Środa Wlkp.

TESLA – auto bez silnika


A Wam jak się podoba auto bez silnika? My jesteśmy zauroczeni. Przy okazji kolejnej edycji targów energetycznych poznaliśmy bliżej to wyjątkowe auto. Bez wątpienia to przyszłość motoryzacji.

Tesla to producent samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna w połączeniu ze stacją dokującą oznacza koniec z wizytami na tradycyjnych stacjach benzynowych.
Tankujemy Słońce i jeździmy za darmo!

SOLAR-VOLT z wizytą na najważniejszych targach energetycznych w kraju!


Jako profesjonaliści musimy być na bieżąco, dlatego nie wyobrażamy sobie, aby mogło nas zabraknąć na jednej z najważniejszych imprez targowych w kraju, gdzie główną tematyką są odnawialne źródła energii.

Specjalnie dla naszych Klientów chcemy poznać najnowsze trendy obowiązujące w branży OZE, a także sprawdzić jakie nowinki techniczne przygotowali wiodący producenci.

Weźmiemy udział w licznych panelach dyskusyjnych, ponieważ jesteśmy ciekawi w jakim kierunku będzie zmierzać rozwój technologii OZE, jakie uwarunkowania prawne będą temu towarzyszyć oraz poznać potencjalne źródła finansowania inwestycji.

Zapraszamy po garść świeżych informacji do naszego biura!

 • Janowo 120
 • 63-000 Środa Wlkp.

Sezon grzewczy uważamy za rozpoczęty!


Ogrzewanie z wykorzystaniem podczerwieni daje praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania. Panele grzewcze stają się coraz bardziej energooszczędne i miłe dla oka. Nie ma znaczenia czy jest to mieszkanie, dom, firma lub stanowisko pracy w zakładzie produkcyjnym. Dobierając odpowiednią moc grzewczą poszczególnych urządzeń, jesteśmy w stanie osiągnąć każdą pożądaną temperaturę.

Przedstawiamy obiekt biurowy, gdzie głównym źródłem ciepła są panele grzewcze z możliwością regulacji temperatury za pomocą mobilnej aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w bardzo krótkim czasie ogrzać pomieszczenie, zanim pojawimy się w pracy!

Oto efekty I etapu montażu:

SOLAR-VOLT ogrzewa strażnicę OSP w Mącznikach!


Kolejna z naszych realizacji dotyczy ogrzewania z wykorzystaniem podczerwieni . Tym razem zaufali nam strażacy z jednostki pożarniczej w Mącznikach. Zastosowane grzejniki oprócz wyjątkowych walorów estetycznych będą produkować ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, które wystarczy do ogrzania całego budynku! Strażnicę podzielono na osobne sekcje z możliwością sterowania temperaturą w każdej z nich. Uzupełnienie stanowią grzejniki łazienkowe z niezależnym termostatem, zasilane prądem.

Zapraszamy do naszego salonu handlowego, gdzie prezentujemy działające maty i panele grzewcze na podczerwień.

 • Janowo 120
 • 63-000 Środa Wlkp.

Przedstawiamy obiekt biurowy, gdzie głównym źródłem ciepła są panele grzewcze z możliwością regulacji temperatury za pomocą mobilnej aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w bardzo krótkim czasie ogrzać pomieszczenie, zanim pojawimy się w pracy!

Fotowoltaika w kosmosie…


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży po orbicie naszej planety od 1998 roku wypełniając swoją misję. Całkowite zapotrzebowanie na prąd dla wszystkich modułów stacji i urządzeń niezbędnych do jej funkcjonowania pokrywane jest z energii słonecznej przetwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne.

Cała instalacja wykorzystywana do produkcji prądu działa z powodzeniem w tak trudnych warunkach już 16 lat! Teraz każdy z nas może pozwolić sobie na namiastkę kosmicznej technologii na swoim dachu!

Zacznij korzystać ze Słońca i oszczędzaj!

SOLAR-VOLT zaprasza do siebie


Trwają ostatnie prace nad stworzeniem profesjonalnych ekspozycji proponowanych przez nas rozwiązań. Wkrótce oficjalne otwarcie naszego punktu handlowego, gdzie z dala od miejskiego zgiełku będziemy mogli porozmawiać o Twoich oszczędnościach!

W naszej siedzibie – Janowo 120 – będzie można zobaczyć w pełni działające systemy takie, jak:

 • instalacja fotowoltaiczna – dachowa i naziemna produkująca prąd
 • bojler hybrydowy – wytwarzający ciepłą wodę użytkową, zasilany przez instalację fotowoltaiczną
 • odkurzacz centralny – jako absolutna nowość wąż chowany w ścianę! Do tego pełna ekspozycja gniazd ssących, szufelek automatycznych i pozostałych urządzeń peryferyjnych
 • maty i panele grzewcze – urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwone, tańsza i prostsza w użytkowaniu alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań ogrzewania

SOLAR-VOLT kibicuje dzielnemu podróżnikowi


Już po raz trzeci wyjątkowy podróżnik Aleksander Doba i jego niezwykły kajak OLO wyruszyli w wyprawę przez Ocean Atlantycki. Podróż rozpoczęła się wczoraj wieczorem w Nowym Jorku a cel to Portugalia, gdzie Pan Aleksander chce świętować swoje 70-te urodziny!

Kajak OLO został wyposażony w część dziobowej w panel słoneczny ładujący akumulator, w którym zgromadzona energia jest wykorzystywana do wytwarzania wody słodkiej ze słonej, zasilania wszelkich niezbędnych urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia. Oczywiście gorąco kibicujemy Panu Aleksandrowi i życzymy pomyślnych prądów!

Prezentacja podczas imprezy plenerowej „Sejmiki i rzemiosło”


Mamy zaszczyt poinformować naszych obecnych i przyszłych Klientów, że wzięliśmy udział w wyjątkowym projekcie „Sejmiki i rzemiosło”. Dnia 24 maja 2016 roku w ramach sejmików średzkich podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Cechu Rzemiosł Różnych w Środzie Wielkopolskiej przyznano odznaczenia Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie i Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

Honorowe Odznaki Rzemiosła za długoletnią działalność rzemieślniczą otrzymała m. in. firma "B&S Elektro" Grzegorz Bartkowiak, Waldemar Bartkowiak ze Środy Wlkp. Firma z ogromną tradycją w branży instalacji elektrycznych prowadzona przez ojca i syna będąca protoplastą SOLAR-VOLT. Doskonały przykład harmonijnej współpracy, adaptacji do nowych technologii i potrzeb zmieniającego się rynku.

Podczas imprezy odwiedzającym nasze stoisko prezentowaliśmy wszystkie najlepsze produkty z naszej oferty:

 • moduły fotowoltaiczne
 • hybrydowe ogrzewacze wody
 • ogrzewanie na podczerwień
 • odkurzacze centralne

Po więcej informacji zapraszamy do naszego punktu handlowego w Janowie 120 k/Środy Wlkp.
Czekamy na Państwa od poniedziałku do piątku od 8.00.-17.00 a jeśli będzie taka potrzeba chętnie umówimy się dla Państwa wygody w sobotę!