Mycie i czyszczenie paneli fotowoltaicznych


Mycie paneli fotowoltaicznych

Każdy posiadacz paneli fotowoltaicznych zapewne zdaje sobie sprawę, że wymagają one regularnego czyszczenia. Co prawda mycie paneli fotowoltaicznych nie musi być szczególnie częste, jednak jest to czynność, o której nie można zapominać. Warto zastosować odpowiednie środki myjące, a także technikę, która zminimalizuje ryzyko uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. Zatem jak czyścić panele fotowoltaiczne? Wyjaśniamy!

Mycie paneli fotowoltaicznych - od czego zacząć?

W pierwszej kolejności, przede wszystkim sprawdźmy, czy nasze panele fotowoltaiczne faktycznie wymagają czyszczenia. Jeśli nazbierała się na nich spora ilość kurzu i pyłu, ptasich odchodów, resztek liści, gałązek czy po prostu widoczny jest osad z deszczu, to znak, że już pora się za to zabrać. Rzecz w tym, iż brudne panele nie są zdolne do w pełni efektywnej pracy.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – o czym należy pamiętać?

Choć same panele fotowoltaiczne to solidny i długożywotny sprzęt, to jednak decydując się na mycie paneli fotowoltaicznych, należy to robić z jak największą delikatnością. Użycie zbyt ostrych czy twardych przyrządów do czyszczenia, a także niewłaściwych środków chemicznych, może doprowadzić do uszkodzenia ogniw.

Ponadto zaleca się, aby czyszczenie paneli fotowoltaicznych przeprowadzać dwa razy w roku. Najlepiej robić to po zakończeniu zimy oraz po zakończeniu lata. Niemniej jednak, jeśli w innym okresie dojdzie do zabrudzenia, nie należy zwlekać z myciem ogniw.

Czym myć panele fotowoltaiczne

Mycie paneli fotowoltaicznych wbrew pozorom, wcale nie jest skomplikowane, o ile oczywiście zastosujemy odpowiedni sprzęt i właściwe środki. Najlepiej sprawdzą się miękkie gąbki oraz szczotki z delikatnym włosiem. Przydatnymi mogą okazać się także szczotki teleskopowe. Stosowane przez nas produkty chemiczne, także powinny być delikatne. Jeśli nadal zastanawiasz się, czym myć panele fotowoltaiczne, zdecyduj się na środki dedykowane czyszczeniu tych urządzeń. Kupując środki dedykowane, zyskujesz pewność, że ich skład jest bezpieczny dla ogniw, a jednocześnie gwarantuje skuteczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych.

Mycie, czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Jak czyścić panele fotowoltaiczne, by ich nie uszkodzić?

Odpowiedź na pytanie, jak myć panele fotowoltaiczne, może się wydawać prosta. W rzeczywistości faktycznie nie jest to szczególnie trudne, o ile przestrzega się kilku reguł. Trzymając się kilku prostych zasad, nie tylko skutecznie umyjemy panele fotowoltaiczne, ale także zrobimy to w sposób całkowicie bezpieczny. Najważniejsze zasady dotyczące tego, jak myć panele fotowoltaiczne, to:

  • wykorzystajmy do tego materiały o delikatnej strukturze (szczotki, gąbki, ściereczki),
  • zrezygnujmy z myjki ciśnieniowej,
  • wybierajmy środki chemiczne dedykowane do tego typu urządzeń lub wszelkie delikatne produkty do mycia, które posiadamy w domu (warto zaopatrzyć się w takie preparaty chociażby w sklepach z preparatami ekologicznymi).

Od strony technicznej powinniśmy pamiętać o tym, by nigdy nie zabierać się za mycie paneli fotowoltaicznych, gdy te są mocno nagrzane. Najlepiej robić to w godzinach, gdy słońce nie jest jeszcze zbyt wysoko. Nie naciskajmy zbyt mocno na panele i nie szorujmy ich płytek. Jeżeli natomiast nie możemy dosięgnąć do któregokolwiek ogniwa, skorzystajmy ze szczotki teleskopowej.

Czy mycie paneli fotowoltaicznych ma wpływ na wydajność ich pracy?

Zanieczyszczenia mają to do siebie, że lubią się osadzać na różnorakich powierzchniach, także tych fotowoltaicznych. Z jednej strony mycie paneli fotowoltaicznych nie zawsze jest konieczne, ponieważ ich odpowiednie nachylenie, pod kątem nie większym niż 35 stopni, pozwala na samoistne oczyszczanie się paneli fotowoltaicznych z większości zanieczyszczeń. Swój udział mają w tym opady deszczu i wiatr. Niemniej jednak zawsze pewna ilość zanieczyszczeń pozostaje na powierzchni paneli, ograniczając ich działanie. Nawet niewielka ilość zanieczyszczeń może zmniejszyć efektywność działania modułów. Wszystko przez to, że osady na powierzchni ogniw ograniczają ilość promieni słonecznych docierających do ich powierzchni.

Bezpieczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Jeśli nie jesteśmy przekonani, co do samodzielnego mycia paneli fotowoltaicznych, to zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się czyszczeniem fotowoltaiki. Zyskamy tym samym nie tylko spokój, ale także gwarancję, że nasze panele będę działać wydajnie, gdyż czyszczenie zostanie przeprowadzone poprawnie. Warto również pamiętać, że panele zwykle znajdują się na dużej wysokości. Tym samym mycie paneli fotowoltaicznych wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności.