Fotowoltaika - grzanie wody


Fotowoltaika - ogrzewanie wody

Panele fotowoltaiczne to ekonomiczny i ekologiczny sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne. Najczęściej służą nam do pozyskiwania prądu elektrycznego. Jednak coraz powszechniej wykorzystuje się również fotowoltaikę do grzania wody. Dzięki temu można całkowicie lub niemal całkowicie uniezależnić się od dostawców energii. Jak przebiega ogrzewanie wody fotowoltaiką? Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Fotowoltaika do grzania wody użytkowej

W dzisiejszych czasach, nie wyobrażamy sobie nie mieć dostępu do ciepłej wody. Niestety stały dostęp do tego rodzaju medium wiąże się z pewnymi kosztami, które zwykle nie są najniższe. Z roku na rok rachunki za energię cieplną idą w górę. Energia płynąca z promieni słonecznych, to jedno z alternatywnych rozwiązań, które pozwala sporo zaoszczędzić. Dzięki temu rozwiązaniu można zrezygnować z piecyka gazowego do grzania wody, co nie tylko zmniejsza koszty, ale również zwiększa bezpieczeństwo

Grzanie wody fotowoltaika – czy to w ogóle możliwe?

Najbardziej klasycznym sposobem wykorzystania promieni słonecznych do ogrzewania wody jest zastosowanie kolektorów. Niemniej jednak czasy kolektorów solarnych powoli odchodzą już w zapomnienie. Ich wydajność pozostawia wiele do życzenia, a na horyzoncie pojawił się o wiele lepsze rozwiązania. Nadeszła dzisiaj era paneli fotowoltaicznych do grzania wody. Fotowoltaika do grzania wody to jak najbardziej realne rozwiązanie. Wszystko czego potrzebujemy to odpowiednie ogniwa fotowoltaiczne.

Panel fotowoltaiczny do grzania wody to bardzo korzystne rozwiązanie. Jeśli zamierzamy wykorzystać fotowoltaikę wyłącznie do ogrzewania wody, wtedy wystarczą nam dwa elementy:

  • panele fotowoltaiczne o odpowiedniej mocy,
  • przetwornica, czyli urządzenie, które jest w stanie zamienić napięcie stałe w zmienne.

Ogrzewanie wody fotowoltaika – zalety

Fotowoltaika do grzania wody to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Główną z nich jest oczywiście możliwość pozyskania darmowej energii ze słońca. Już nie musimy martwić się o rachunki z elektrowni. To jednak nie jedyna zaleta wykorzystania fotowoltaiki do grzania wody. Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezawaryjne, łatwe w obsłudze, a ich montaż możliwy jest praktycznie w każdej sytuacji. Panele fotowoltaiczne do grzania wody pracują także wtedy, gdy ilość promieni słonecznych jest ograniczona, czyli jesienią oraz zimą. Klimat w naszym kraju pozwala na pozyskanie promieni słonecznych właściwie przez cały rok. Panele fotowoltaiczne nie wymagają dużych prac konserwatorskich, a ich żywotność sięga kilkudziesięciu lat. To również bardzo ekologiczne rozwiązanie, gdyż nie zużywa żadnych zasobów środowiska naturalnego.

Fotowoltaika – grzanie wody i nie tylko

Jeśli chodzi o grzanie wody, fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań. Jednocześnie jest to stosunkowo nowe zastosowanie ogniw fotowoltaicznych. Technologia fotowoltaiczna wciąż jest rozwijana, przez co stale pojawiają się nowe zastosowania paneli słonecznych. Jak dotąd fotowoltaika jest wykorzystywana przez nas głównie do:

  • Zaopatrywania różnego rodzaju urządzeń w prąd elektryczny. Dzięki panelom fotowoltaicznym nie musimy martwić się o to, czy światło w danym pomieszczeniu nie pali się zbyt długo, albo czy aby na pewno pozostawić komputer w jednym z trybów czuwania. Z kolei ewentualne nadwyżki prądu możemy po prostu odsprzedać. Innymi słowy, fotowoltaika nie generuje zbędnych kosztów.
  • Ogrzewania mieszkania lub domu i to w bardzo korzystny dla portfela, ekonomiczny sposób.
  • Garażowania w postaci wiat fotowoltaicznych – to z kolei nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest załadowanie każdego silnika elektrycznego. Być może już wkrótce po naszych drogach będą jeździły wyłącznie samochody na prąd. Czy jednak możliwe jest napędzanie pojazdów jedynie przy użyciu paneli fotowoltaicznych? Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że coś, co wydawało się nierealne, stało się rzeczywistością.
Ogrzewanie wody, a panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika do grzania wody podsumowanie

Jak się okazuje, fotowoltaika to bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można cieszyć się energią pozyskaną prosto ze słońca i to w kilku postaciach. Panele fotowoltaiczne do grzania wody to dzisiaj jedno z najpopularniejszych zastosowań energii słonecznej. Chociaż ta metoda nie jest tak popularna, jak wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych do zasilania urządzeń w energię elektryczną, to zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Fotowoltaika do grzania wody jest rozwiązaniem tanim, praktycznie bezawaryjnym, a co więcej, można się nią cieszyć przez okrągły rok. Jednocześnie grzanie wody fotowoltaiką jest przyjazne dla środowiska.