Nasłonecznienie w Polsce


Nasłonecznienie Polski

Czerwiec, lipiec czy sierpień to miesiące, w których liczba godzin słonecznych w ciągu dnia jest bardzo duża. Dni słoneczne w Polsce nie obejmują jednak tylko miesięcy letnich. Średnie nasłonecznienie w Polsce jest bowiem optymalne do pracy ogniw fotowoltaicznych przez cały rok. To oznacza, że możemy cieszyć się niższymi rachunkami za prąd praktycznie na okrągło. Warto nieco bliżej przyjrzeć się kwestii nasłonecznienie, jego znaczeniu dla pracy fotowoltaiki oraz mapie nasłonecznienia Polski.

Co ma wspólnego nasłonecznienie z działaniem fotowoltaiki?

Działanie paneli fotowoltaicznych jest ściśle związane z nasłonecznieniem. Ilość promieni słonecznych to obok wydajności ogniw fotowoltaicznych kluczowy czynnik, decydujący o efektywności wytwarzania prądu z energii słonecznej. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi bowiem do ciekawego zjawiska, które jest w stanie przekształcić pozyskaną energię ze słońca w energię elektryczną. Przy niewielkim gospodarstwie domowych 15 paneli fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 300W, powinno w zupełności pokryć zapotrzebowanie energetyczne, biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie w Polsce w ciągu roku. Niemniej jednak mapa nasłonecznienia Polski wskazuje, że jest ono nieco inne w poszczególnych częściach kraju.

Jak się przedstawia mapa nasłonecznienia Polski?

Kiedy mówimy o nasłonecznieniu w Polsce, mamy na myśli ilość promieniowania słonecznego, jakie pada na daną powierzchnię w określonym przedziale czasowym. Do badania poziomu nasłonecznienia w Polsce służy specjalny przyrząd, zwany heliografem. Wyniki podaje się natomiast w kWh/m2. Z badań naukowców wynika, że w naszym kraju w najbardziej słoneczne dni w ciągu roku możemy liczyć na natężenie promieni słonecznych równe ok. 1100 kWh/m2. Mapa nasłonecznienia Polski pokazuje, że największe natężenie promieni słonecznych w okresie letnim przypada na centralne i południowe obszary Polski. Największe nasłonecznienie występuje zatem w takich miastach, jak: Rzeszów, Częstochowa, Wrocław, Łódź, Warszawa, Poznań czy Siedlce. Nie oznacza to jednak, że na pozostałych obszarach instalacja paneli fotowoltaicznych jest pozbawiona sensu – wręcz przeciwnie! Różnice, jeśli chodzi o dni słoneczne w Polsce, jest niewielka, jeśli porównywać poszczególne obszary.

Średnie nasłonecznienie w Polsce w ciągu roku - czy klimat w naszym kraju wpływa na opłacalność zakupu paneli fotowoltaicznych?

W kwestii nasłonecznienia nie różnimy się zbytnio od naszych najbliższych, zachodnich sąsiadów, którzy świetnie wykorzystują odnawialne źródła energii, a przede wszystkim właśnie fotowoltaikę. Średnia liczba godzin słonecznych w ciągu roku, to w naszym kraju około 1600 (w miejscach, których natężenie promieni słonecznych jest największe to z kolei nawet 2000 godzin w ciągu całego roku). Przy czym w ciągu każdego dnia średnie natężenie promieniowania słonecznego w naszym kraju to blisko 2,5 kWh/m2 (w sezonie letnim ten wynik może być nawet dwa razy większy). Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne w okresie letnim (od kwietnia do września). Wtedy też ich wydajność sięga 80-100% a w obszarach leżących w południowej części Polski efektywność pracy fotowoltaiki to nawet 90-100%. Musimy jednak pamiętać o tym, że zbyt wysokie temperatury przy jednoczesnym braku wiatru, mogą powodować, przegrzanie się ogniw fotowoltaicznych. W rezultacie może się to przyczynić do spadku ich sprawności oraz skrócenia żywotności. Na szczęście panujący w Polsce klimat nie sprawia, że przysłowiowy żar leje się z nieba każdego dnia. Ponadto nie wszystkie dni słoneczne w Polsce cechują się intensywnym nasłonecznieniem, choć jest ono zwykle wystarczające. Innymi słowy mamy wręcz idealny klimat do wydajnej pracy paneli fotowoltaicznych.

Nasłonecznienie w Polsce

Ilość dni słonecznych w Polsce – po jakim czasie zwraca się cała inwestycja?

Chociaż Polska nie leży na południu Europy, gdzie ilość dni słonecznych w ciągu roku jest zdecydowanie większa, to jednak nasłonecznienie w Polsce czyni inwestycję w panele fotowoltaiczne niezwykle opłacalną. Cała inwestycja zwraca się zazwyczaj w przeciągu 4-5 lat. Natomiast już w pierwszym roku użytkowania paneli fotowoltaicznych możemy odczuć wyraźną różnicę w wysokości rachunków za prąd. W zależności od rodzaju wybranych paneli fotowoltaicznych, możemy zaoszczędzić między 60 a 100%. To nawet kilka dodatkowych tysięcy złotych w naszych portfelach w przeciągu całego roku. Niewątpliwie zatem, bez względu na to, w której części mapy nasłonecznienia Polski zlokalizowana jest Twoja miejscowość, warto abyś rozważył inwestycję w fotowoltaikę.