Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych dla domu?


Instalacje fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Źródła energii tego typu szybko się rozwijają, dlatego instalacje cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Wynika to między innymi świadomości na temat odnawialnych źródeł energii, trwałości i opłacalności paneli, jak i wzrostu cen energii elektrycznej. Jeśli posiadasz mikroinstalację fotowoltaiczną, jesteś prosumentem, czyli konsumentem energii, który produkuje i odbiera prąd. Odsyłasz do sieci nadwyżki prądu, gdzie są magazynowane przez krajowy system energetyczny i możesz je wykorzystać w ciągu jednego roku. Jako prosument rozliczasz się w tzw. systemie opustów. Wartość opustu zależy od mocy, jaką posiada Twoja fotowoltaika. Ile kW opustu otrzymasz? Posiadacze instalacji o mocy do 10 kW korzystają z opustu wynoszącego 0,8 kWh za każdy 1 kWh wprowadzonej do sieci energii, natomiast posiadacze instalacji od 10 do 50 kW - 0,7 kWh za każdy 1 kWh.

Fotowoltaika - jaka moc?

Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Wykres przedstawiający popularność paneli fotowoltaicznych w Polsce

(źródło: https://irena.org/solar)

Każdego roku moc zainstalowanych w Polsce paneli fotowoltaicznych lawinowo wzrasta. Mamy coraz więcej entuzjazmu co do korzyści, jakie niesie fotowoltaika. Jaka moc jest najchętniej wybierana? Decyzja co do tego, ile paneli fotowoltaicznych na dom powinno przypaść, musi być zawsze podejmowana indywidualnie. Im większa autokonsumpcja, tym większa powinna być moc panelu fotowoltaicznego.

Jeśli zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu będzie najlepsza, musisz najpierw podjąć decyzję, gdzie ją zamontować. Weź pod uwagę dach Twojego domu - istotna jest jego wielkość, kąt nachylenia, położenie względem kierunków świata, ewentualne zacienienie, a nawet rodzaj i stan więźby dachowej. Jeśli Twój dach jest zbyt mały, aby umieścić na nim odpowiednią liczbę paneli fotowoltaicznych, pomyśl o instalacji na gruncie. Upewnij się, czy nie jest to (lub w przyszłości nie będzie) obszar zacieniony np. przez nowe budynki czy drzewa.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Aby prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, musisz sprawdzić swoje roczne zużycie energii elektrycznej. Znając te dane, będziesz mógł obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie odpowiednia dla Twojego domu. Dowiesz się również, po jakim czasie inwestycja zacznie się zwracać. Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych? Najpierw sprawdź roczne zużycie energii elektrycznej. Najlepiej sięgnij po rachunki za prąd, na których znajdziesz Twoje bieżące zużycie. Do wskazanych wartości dolicz ewentualny wzrost poboru energii i uzyskasz potrzebne dane. Jeżeli nie posiadasz wcześniejszych rachunków za prąd, musisz oszacować roczne zużycie energii. Jest to dość trudne, dlatego w takiej sytuacji, aby obliczyć jaka moc ogniw fotowoltaicznych dla domu będzie najlepsza, warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Jaka moc fotowoltaiki dla mojego domu?

Łączna ilość energi elektrycznej wprowadzonej do sieci - wykres

(żródło:https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/8771,Rekordowy-rok-dla-fotowoltaiki.html)

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu będzie w sam raz? Panele fotowoltaiczne (moc z m2) powinny być dostosowane do Ciebie. Wyprodukowana energia nie powinna przekraczać Twojego rocznego zużycia.

Gdy zastanawiasz się jaką moc fotowoltaiki dobrać, weź pod uwagę, że wielkość instalacji ma bezpośredni wpływ na opłacalność inwestycji. Jeśli zainstalujesz panele fotowoltaiczne o mocy, która jest zbyt duża, wprowadzona do sieci nadwyżka energii, której nie odbierzesz w ciągu roku - przepadnie. Najlepiej wybrać taką instalację, która idealnie pokryje Twoje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

W obliczeniach zastosuj następujący wzór matematyczny:

Wzór na obliczenie mocy fotowoltaiki dla Twojego domu

gdzie:

  • Ek – roczne zużycie energii [kWh],
  • a – % udział bieżącej konsumpcji własnej,
  • b – % udział ilości energii oddanej do sieci (a+b = 100%),
  • opust – 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW) lub 0,7 za 1 kWh (instalacja o mocy 10-50 kW),
  • uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację [kWh]

Szacuje się, że na obszarze Polski z każdego 1,25 kWp mocy instalacja fotowoltaiczna generuje rocznie około 1000 kWh energii elektrycznej. Jeśli np. Twoje roczne zapotrzebowanie na prąd wynosi 3000 kwH, to wybierz instalację, której moc będzie równa 3,75 kWp. W ten sposób pokryjesz zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu roku i osiągniesz maksymalną opłacalność inwestycji.