Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne nie są jednorodnymi tworami. Mogą się różnić między sobą zarówno wyglądem, jak i materiałem, z którego zostały wykonane. Najpopularniejsze rodzaje ogniw fotowoltaicznych to w skrócie: ogniwa monokrystaliczne, ogniwa polikrystaliczne oraz ogniwa amorficzne. Przy wyborze konkretnego rodzaju paneli fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na m.in. ich wydajność, odporność na czynnik zewnętrzne oraz moc. Poniżej wyjaśniamy, jak prezentują się te parametry w poszczególnych rodzajach ogniw.
Fotowoltaika to szybko rozwijająca się gałąź nauki oraz techniki. Panele monokrystaliczne, panele polikrystaliczne czy panele z krzemu amorficznego można spotkać na coraz większej ilości polskich dachów. Korzystają z nich zarówno firmy, jak i gospodarstwa domowe. Coraz częściej znajdują także zastosowanie w rolnictwie. Nic dziwnego, w końcu fotowoltaika pozwala w ekologiczno sposób wytworzyć niemal darmową energię. Warto mieć na uwadze, że poszczególne rodzaje paneli słonecznych znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach, w zależności od potrzeb użytkowników.
Podział ogniw fotowoltaicznych – poszczególne podtypy
Kiedy mówimy o rodzajach paneli fotowoltaicznych, w pierwszej kolejności mamy na myśli ich generacje. Zasadniczo istnieją dwie generacje paneli fotowoltaicznych. Trzecia generacja paneli słonecznych to z kolei rodzaj ogniw bardzo trudno dostępnych na naszym rynku. Ponadto moduły należące do trzeciej generacji cechują się małą sprawnością, krótką żywotnością i wysoką ceną. Nie warto zatem poświęcać im zbyt wiele uwagi. Warto mieć na uwadze, że w ramach poszczególnych generacji wyróżnia się dodatkowo różne rodzaje paneli słonecznych. Tym samym ogólny podział ogniw fotowoltaicznych prezentuje się następująco:
- panele pierwszej generacji (panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne),
- panele drugiej generacji (panele amorficzne, CIGS, CdTe),
- panele trzeciej generacji (panele polimerowe i barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne).
Panele monokrystaliczne – co je wyróżnia?
Panele monokrystaliczne są wykonane z czystego krzemu o monolitycznym charakterze. Ich sprawność może sięgać nawet 24%. Cechuje je bardzo długa żywotność, co z kolei przekłada się na wyższą cenę paneli monokrystalicznych. Ich kolor to zazwyczaj czerń lub granat. Mają kształt ośmiokąta. Uzyskiwana przez nie moc jest proporcjonalna do napięcia.
Tańsze panele polikrystaliczne
Panele polikrystaliczne to drugi podtyp paneli pierwszej generacji. Tworzywo, z jakiego wykonuje się ten rodzaj ogniw to wykrystalizowany krzem. Wyróżnia je kwadratowy kształt, intensywnie niebieska barwa oraz widoczne na powierzchni ogniw paski. Ich wydajność jest nieco mniejsza niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Przekłada się to z kolei na niższe koszty całej inwestycji. Innymi słowy, jeśli chodzi o panele polikrystaliczne cena zakupu jest po prostu niższa. Warto zwrócić uwagę, że w tego typu panelach fotowoltaicznych pierwszej generacji bez problemu możemy zauważyć poszczególne ogniwa.

Godne uwagi panele z krzemu amorficznego
Inaczej sprawa wygląda w przypadku paneli z krzemu amorficznego, zaliczanych do paneli drugiej generacji. Ich ogniwa zbudowane są z krzemu amorficznego, dlatego też nie przybierają kształtu kryształu. Charakteryzują się za to bardzo ciemną barwą, zbliżoną do koloru bordowego. Są do tego lekkie i elastyczne oraz mają stosunkowo dobrą moc i wydajność. Efektywność wytworzonego prądu nie jest jednak taka, jak w przypadku paneli pierwszej generacji.
Rodzaje paneli słonecznych – które ogniwa wybrać?
Do wyboru mamy dzisiaj różne rodzaje paneli fotowoltaicznych. Najczęściej wybierane to niewątpliwie modele pierwszej generacji, czyli panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne. Cechuje je bardzo dobry stosunek efektywności działania do ceny. Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że nie wszystkie rodzaje paneli fotowoltaicznych sprawdzą się w przypadku konkretnych budynków. Decydując się na wybór konkretnego rodzaju ogniw fotowoltaicznych, zwróćmy uwagę na ich moc. Małe gospodarstwo domowe nie potrzebuje tak dużej wydajności pracy systemu fotowoltaicznego, jak np. duży budynek korporacyjny. Nie bez znaczenia jest także tworzywo, z którego zostały wykonane ogniwa. Sprawność, żywotność, dostępność ewentualnych komponentów oraz niska awaryjność – to kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Tym samym jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, rodzaje ogniw należy wybierać z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę
Wybór konkretnego rodzaju ogniwa to decyzja, która zapada dopiero po decyzji o montażu jakiejkolwiek instalacji fotowoltaicznej. Jednak czy to tak właściwie dobre rozwiązanie? Wydaje się, że jak najbardziej. Całkowity koszt inwestycji zwraca się w przeciągu najbliższych kilku lat bez względu na to, który rodzaj paneli fotowoltaicznych zostanie zamontowany na budynku. Natomiast już w pierwszym roku użytkowania paneli fotowoltaicznych możemy być pewni, że nasze rachunki za prąd poszybują mocno w dół i zaoszczędzimy całkiem konkretną kwotę. Sam system fotowoltaiczny nie wymaga większych konserwacji, jest prosty w obsłudze, a żeby zamontować panele fotowoltaiczne wystarczy kawałek wolnej przestrzeni na dachu lub w ogrodzie.