Fotowoltaika - opinie. Kiedy warto zainwestować w fotowoltaikę?


Panele na prąd na dachu

Opłacalność fotowoltaiki to temat, o którym ostatnimi czasy dyskutuje się w Polsce bardzo często. Nowoczesność, ochrona środowiska oraz uzyskanie przynajmniej częściowej niezależności od dostawców prądu z pewnością należą do największych jej zalet. Szczególnie że odpowiednio zaprojektowana instalacja, wyposażona dodatkowo w specjalne kolektory, będzie w stanie nie tylko zaspokoić nasze potrzeby energetyczne, ale również podgrzewać wodę użytkową. Chociaż liczba tego typu inwestycji w naszym kraju z roku na rok rośnie, wiele osób wciąż zastanawia się, czy warto postawić na odnawialne źródła energii. Tym bardziej że montaż paneli nie należy do małych wydatków. W niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat instalacji fotowoltaicznych i ogólnej opłacalności tego typu inwestycji.

​Zasada działania instalacji fotowoltaicznych

Zanim wyjaśnimy, czy warto zamontować ogniwa fotowoltaiczne w naszym domu, powinniśmy omówić działanie tego typu urządzeń. Zainstalowane panele przetwarzają fotony na energię elektryczną, wytwarzając tym samym prąd bez uwalniania do atmosfery szkodliwych substancji. Energia słoneczna wprawia w ruch elektrony znajdujące się wewnątrz paneli. Wytwarzany bezpośrednio prąd stały trafia następnie do urządzenia zwanego inwerterem lub falownikiem, które przekształca go w prąd zmienny. Energię tego typu można następnie wykorzystać do zasilenia urządzeń znajdujących się w naszym domu.

Wiele opinii na temat fotowoltaiki głosi, że tego typu instalacje są efektywne wyłącznie latem. Dni są wówczas znacznie dłuższe i ilość docierających do gruntu promieni słonecznych jest większa. Chociaż ilość prądu produkowanego zimą jest mniejsza, niż w cieplejsze pory roku, nie oznacza to, że jest to rozwiązanie nieefektywne. Wytworzony prąd możemy bowiem magazynować, aby móc pokryć z jego pomocą wszelkie niedostatki w pochmurne zimowe dni. Alternatywą jest również możliwość skorzystania z oferty naszego dostawcy energii, ponieważ część prądu będziemy pozyskiwać sami, nasze opłaty za jego zużycie będą niższe.

​Czy fotowoltaika się opłaca? Przyjrzyjmy się jej zaletom!

Jak wspominaliśmy na początku, instalacje fotowoltaiczne mają wiele atutów. W dobie rosnących cen za prąd możliwość uniezależnienia się od dostawców z pewnością umożliwi nam odłożenie większych sum pieniędzy na inne wydatki. Nie musimy również martwić się o to, że źródło energii kiedyś się wyczerpie – dostęp do promieni słonecznych ma bowiem każdy z nas. Brak konieczności eksploatacji złóż naszej planety to kolejna zaleta zapewniająca panelom fotowoltaicznym pozytywne opinie. Korzystając z fotowoltaiki, przyczyniamy się do poprawy stanu naszego środowiska bez konieczności rezygnacji z dotychczasowego stylu życia.

​Fotowoltaika jest łatwa w eksploatacji

Jedną z zalet instalacji fotowoltaicznych jest ich ogólna żywotność i bezawaryjność. Dotyczy to zarówno projektów prostszych, jak i tych pokrywających większe powierzchnie. Każdy z paneli ma służyć nam przez wiele lat, dlatego producenci tego typu elementów stawiają wyłącznie na materiały najwyższej jakości odznaczające się wytrzymałością. Przeglądając opinie na temat instalacji fotowoltaicznych w sieci, z pewnością zetkniemy się więc z licznymi wzmiankami o ich wysokiej odporności na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Panel fotowoltaiczny pochodzący od uznanego producenta, nie ulegnie uszkodzeniu nawet po silnej wichurze lub intensywnemu gradobiciu. Użytkownicy nie muszą więc ponosić regularnych kosztów związanych z naprawą instalacji. Pamiętajmy jedynie o regularnym odśnieżeniu paneli lub usunięciu z nich nadmiaru liści. Przysłonięte zbyt mocno nie będą w stanie pracować ze stuprocentową skutecznością.

​Montaż instalacji

Kwestie montażowe to kolejny aspekt, któremu bardzo często przyglądają się potencjalni inwestorzy zastanawiający się nad fotowoltaiką i jej opłacalnością. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy zlecić projekt instalacji doświadczonym specjalistom, którzy pomogą nam w znalezieniu odpowiedniego miejsca na terenie obiektu oraz dobiorą odpowiednią ilość paneli. Zależnie od architektury budynku i nasłonecznienia okolicy, panele mogą zostać zamontowane zarówno na dachu, jak i fasadzie lub na ziemi. Nie musimy również montować instalacji przy samym budynku – fotowoltaikę oddaloną od obiektu możemy połączyć z nim odpowiednimi przewodami. Należy jednak pamiętać, że ich doprowadzenie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Zastanawiając się, czy warto zainwestować w fotowoltaikę, powinniśmy pamiętać również o podstawowych regułach związanych z położeniem paneli. Ze względu na położenie geograficzne naszego kraju, panele powinny zostać umieszczone na południu obiektu, pod kątem około 35 stopni. Uzyskamy dzięki temu gwarancję, że instalacja będzie pobierać największą możliwą ilość energii słonecznej o każdej porze roku. Jeśli po pewnym czasie nasze zapotrzebowanie na prąd wzrośnie, możemy zwiększyć ilość paneli, dzięki modułowej konstrukcji tego typu instalacji.

​Opłacalność fotowoltaiki – ogrzewanie i prąd

Nowoczesność to czynnik mający w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie dla technologii użytkowych. Wszechstronne rozwiązania umożliwiają redukcję zarówno kosztów, jak i ilości eksploatowanych urządzeń. Zastanawiając się nad tym, czy fotowoltaika się opłaca, powinniśmy rozważyć możliwość montażu nie tylko samych paneli, ale również kolektorów słonecznych. Instalacja tego typu zapewni nam nie tylko prąd, ale też ogrzewanie. Dotyczy to zarówno wody użytkowej, jak i systemów ogrzewania podłogowego.

Należy jednak pamiętać, że kolektor, w przeciwieństwie do standardowego panelu, nie pozwala nam na magazynowanie nadmiaru energii na później. Podobnie jak panele, urządzenia te odznaczają się najwyższą skutecznością w cieplejsze dni, ich przydatność może wydać się znikoma wielu osobom. Czy opłaca się więc zakup fotowoltaiki z kolektorami? To zależy od nas samych. Chociaż ogrzewanie nie jest wykorzystywane latem, kolektory słoneczne są znakomitym rozwiązaniem w przypadku posiadaczy basenów ceniących sobie komfortową kąpiel. Możliwość podgrzania wody użytkowej w chłodniejsze dni za pomocą energii słonecznej, nawet częściowa, wciąż umożliwi nam obniżenie miesięcznych opłat za ogrzewanie.

Fotowoltaika - panele słoneczne opłacalność

​Czy warto stawiać na ogniwa fotowoltaiczne?

Mówiąc krótko – tak. Odpowiedzi na pytanie, czy warto korzystać z paneli fotowoltaicznych, jak z pewnością zauważymy w wielu opiniach inwestorów i ekspertów, są często twierdzące. Zamontowane prawidłowo przez doświadczonych specjalistów, instalacje te pozwolą nam cieszyć się niezależnością energetyczną o każdej porze roku. To, jak długo zajmie nam uzyskanie zwrotu kosztów inwestycji, zależy od wielkości instalacji oraz nasłonecznienia obiektu. Pamiętajmy również, że środki na tego typu inwestycje możemy uzyskać, korzystając z rządowych programów, takich jak Czyste Powietrze.