Fotowoltaika na gruncie czy dachu


Panele słoneczne na dachu

Fotowoltaika na dachu to rozwiązanie wybierane przez większość użytkowników paneli słonecznych. Jednak warto wiedzieć, że istnieje również możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Coraz więcej osób decyduje się na wybór instalacji na gruncie. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy panele fotowoltaiczne na ziemi to dobry pomysł, czy może jednak lepiej zostać przy montażu modułów na dachu.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie – większa swoboda

Jak każde rozwiązanie, również fotowoltaika na gruncie ma swoje zalety i wady. Jego mocne strony zasługują na uwagę. Istotnym aspektem jest możliwość wyboru niemal dowolnego miejsca na montaż fotowoltaiki. Pozwala to maksymalnie wykorzystać panele słoneczne przez zwiększenie efektywności ich działania. Jednak montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to nie tylko możliwość wyboru lokalizacji, ale także niemal dowolne nachylenie paneli czy kierunek, w którym są zwrócone. Decydując się na fotowoltaikę na dachu, trzeba się liczyć z ograniczeniami stawianymi przez jego konstrukcję. Co więcej, dach może nie być nachylony w optymalnym kierunku.

Umieść panele, gdzie tylko chcesz

Możliwość umieszczenia paneli w niemal dowolnym miejscu to na pewno duża korzyść. Decydując się na panele fotowoltaiczne na dachu musisz dostosować ich położenie do konstrukcji dachu. Jeśli zdecydujesz się na montaż paneli na gruncie, możesz wybrać dowolne miejsce. Jednak czasami może być konieczne dostosowanie przestrzeni, na przykład przez wycięcie drzewa dającego cień.

Optymalny kierunek i nachylenie

Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności konieczne jest skierowanie paneli w odpowiednią stronę pod właściwym kątem. Budowa dachu często to uniemożliwia. Natomiast panele fotowoltaiczne na ziemi możesz skierować w dowolną stronę. Warto zaznaczyć, że w zasadzie bez znaczenia jest tutaj nachylenie gruntu. Rzecz w tym, że panele fotowoltaiczne na gruncie montuje się na stelażach umożliwiających ich nachylenie w dowolną stronę pod odpowiednim kątem.

Dogodny dostęp do instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Niekorzystna budowa dachu, zbyt małe lub zbyt duże nachylenie oraz mała powierzchnia – to główne powody, przez które nie udaje się umieścić na nim odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych. Efektem tego jest brak efektywności. W przypadku paneli fotowoltaicznych na ziemi często można zamontować o wiele więcej modułów. Udaje się tym samym uzyskać lepszą efektywność instalacji.

Dogodny dostęp do instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Kolejną zaletą montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie jest dogodny dostęp. Bez trudu, w dowolnej chwili można wyczyścić panele lub też wykonać odpowiednie prace konserwacyjne albo serwisowe. W przypadku montażu paneli na dachu konieczne jest wejście na dach. Ponadto elementy wystające z dachu, takie jak choćby komin czy anteny, utrudniają dostęp do instalacji. Należy pamiętać, że bez względu na to, czy fotowoltaika na gruncie, czy fotowoltaika na dachu czyszczenie paneli co najmniej raz w roku jest koniecznością. Poza tym nawet najlepsza instalacja może ulec uszkodzeniu, choćby wskutek działania czynników atmosferycznych.

Panele fotowoltaiczne na ziemi z systemem nadążnym

Kolejnym atutem instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest możliwość wyposażenia jej w tak zwany system nadążny. Dzięki niemu panele podążają za położeniem słońca. Tym samym uzyskujemy najlepszą możliwą w danej chwili efektywność działania instalacji. Funkcja ta jest przydatna głównie zimą, gdy poziom nasłonecznienia jest najniższy. Decydując się na system nadążny, należy się liczyć z nieco wyższymi kosztami.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Fotowoltaika na gruncie ma też swoje wady

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie ma wiele zalet, jednak nie jest również pozbawiony wad. Przede wszystkim zwykle jest to inwestycja nieco droższa niż w przypadku fotowoltaiki na dachu. Wynika to z konieczności montażu paneli na stelażach, wykonanych przeważnie ze stali ocynkowanej. Niezbędnymi elementami konstrukcji są również wsporniki chroniące panele przed przewróceniem się wskutek silnego wiatru i innych czynników atmosferycznych.

Decydując się na panele fotowoltaiczne na ziemi, trzeba poświęcić na ten cel dość dużą przestrzeń. Dla posiadaczy dużych działek nie będzie to problem. Jednak w przypadku nieco mniejszych działek, konieczna będzie rezygnacja z innych sposobów zagospodarowania terenu. Co istotne, pod panele fotowoltaiczne należy przeznaczyć nasłonecznioną część terenu. Jakiekolwiek obiekty rzucające cień obniżają efektywność działania fotowoltaiki lub w ogóle uniemożliwiają modułom pracę.

Niewątpliwie panele umieszczone na gruncie mogą być bardziej narażone na kradzież i akty wandalizmu. O ile panele słoneczne na dachu są w zasadzie poza zasięgiem złodziei i wandali, o tyle do tych na gruncie mają oni lepszy dostęp. Dlatego też należy pamiętać o zabezpieczeniu terenu, na przykład wysokim ogrodzeniem i alarmem.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma swoje zalety, których trudno nie doceniać. Łatwy dostęp do paneli czy też możliwość ich ułożenia w niemal dowolnej pozycji należą do głównych argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem. Należy pamiętać o pewnych ograniczeniach oraz wyższych kosztach związanych z montażem paneli fotowoltaicznych na gruncie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o lokalizacji instalacji warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wymienione w powyższym artykule.