Czym jest ubezpieczenie fotowoltaiki i jak działa?


Panele fotowoltaiczne na parkingu

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć wiele produktów. Pozwalają one na objęcie ochroną własnego zdrowia i życia, samochodu, mieszkania czy nawet stworzonej instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób można uchronić się przed dużymi kosztami. Cena systemu fotowoltaicznego zwykle wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego warto go ubezpieczyć. W porównaniu do korzyści, jakie daje polisa, jej koszt jest naprawdę niewielki. Taka ochrona obejmuje nie tylko panele, lecz także inne elementy nieruchomości.

Jak ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich oferuje usługi o zupełnie innym zakresie. Czasami ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe w ramach standardowej polisy mieszkaniowej. Nie wszystkie produkty tego typu działają jednak w ten sposób, dlatego konieczne jest zapoznanie się z zapisami w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Zdarza się, że podstawowa oferta nie obejmuje ochrony paneli, ale można dokupić do niej dodatkowy pakiet o większym zakresie ubezpieczenia.

Zasady ubezpieczenia fotowoltaiki działają nieco inaczej w zależności o tego, gdzie znajduje się instalacja. W przypadku paneli zamontowanych na dachu zwykle działa standardowa polisa, ponieważ są one traktowane jako stały element nieruchomości. Inaczej jest w przypadku systemów stojących na działce. Wówczas staje się konieczne dokupienie pakietów związanych z ochroną obiektów znajdujących się w ogrodzie. Takie dodatki do polisy zwiększają koszt ubezpieczenia, jednak pozwalają na objęcie nim także drogiej instalacji fotowoltaicznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki w PZU?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie fotowoltaiki, cena różni się w zależności od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim wielkość nieruchomości oraz jej przeznaczenie. Cena polisy jest bowiem wyliczana zupełnie inaczej w przypadku obiektów, w których prowadzi się działalność gospodarczą w stosunku do tych mieszkalnych. Określa się ją indywidualnie, online lub podczas spotkania z konsultantem.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej w ramach standardowej polisy mieszkaniowej kupuje się raz na rok. Zwykle jest to koszt na poziomie kilkuset złotych. W przypadku nieruchomości o większej wartości trzeba jednak liczyć się ze znacznie większą sumą. Ceny ubezpieczenia domu czy mieszkania nie są stałe, ponieważ podczas ich wyliczania bierze się pod uwagę m.in. takie aspekty jak:

  • metraż nieruchomości,
  • ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych na terenie danej nieruchomości,
  • w przypadku mieszkań – na którym piętrze się znajdują,
  • zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowego.

Klient towarzystwa ubezpieczeniowego może zdecydować się również na wykupienie rozszerzeń do polisy. Wówczas cena rośnie, jednak w ten sposób możliwe jest objęcie ochroną m.in. ruchomości znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Czasem warto postawić na wykupienie wszystkich ubezpieczenia w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym – pozwoli to na uzyskanie atrakcyjnych zniżek i lepszych ofert.

Fotowoltaika na dachu parkingu

Kto oferuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych jest dostępne w ofercie większości towarzystw. Nie są one bowiem traktowane jako osobny przedmiot, a raczej jako część stała nieruchomości. Podczas wyliczania składki bierze się jednak pod uwagę wartość takiego systemu. Może się więc okazać, że ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w ramach standardowej polisy podwyższy jej koszt nawet o kilkadziesiąt procent.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów. Firmy montujące takie systemy dysponują wiedzą na temat aktualnej sytuacji na rynku, dlatego mogą wskazać najbardziej opłacalne formy ubezpieczenia. Czasami może się okazać, że istnieje możliwość ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych w ramach już posiadanej polisy. Po montażu instalacji konieczne jest przekalkulowanie składki i dopasowanie jej do aktualnej wartości nieruchomości.

Gdzie kupić ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych można kupić w wielu miejscach. Takie produkty można nabyć u agentów ubezpieczeniowych lub online – na stronach internetowych towarzystw. Coraz więcej osób korzysta też z porównywarek online, które pozwalają na zestawienie ze sobą dostępnych opcji i łatwiejsze wybranie odpowiedniej. Z towarzystwami ubezpieczeniowymi współpracują również firmy montujące panele słoneczne. Dzięki temu mogą one zaproponować ochronę instalacji od razu, tuż po jej stworzeniu.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych nie jest obowiązkowe. Warto się jednak zastanowić nad jego wykupieniem. Wówczas w razie uszkodzenia instalacji, np. w wyniku bardzo silnych opadów gradu czy wiatru, właściciel będzie mógł otrzymać należne odszkodowanie. Panele fotowoltaiczne nie są tanie, a stworzenie takiego systemu to często koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie jest swego rodzaju ochroną interesów osoby, która zdecydowała się na montaż instalacji.