Używane panele fotowoltaiczne


Używane panele fotowoltaiczne

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to nie tylko sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną, ale także wsparcie środowiska naturalnego. Wykorzystywanie prądu ze źródeł odnawialnych pozwala zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, a co za tym idzie – ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Montaż fotowoltaiki jest stosunkowo drogi, więc dobrym pomysłem na zredukowanie tego kosztu może wydawać się zakup używanych paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się, czy to dobra alternatywa dla nowych solarów.

Instalacja fotowoltaiczna – jaki to koszt?

Montaż instalacji fotowoltaicznej to duży, jednorazowy koszt. Choć można częściowo dofinansować taką inwestycję, kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu osób. Jednocześnie jest to bardzo kuszące, by korzystać z ekologicznego źródła energii, a dodatkowo płacić mniej za rachunki. Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu mieści się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To, ile zapłacisz, zależy w dużej mierze od mocy instalacji, czyli tego, ile kWp potrzebuje twoje gospodarstwo domowe. Im posiadasz więcej urządzeń zasilanych na prąd, tym Twoja instalacja musi być bardziej rozbudowana.

Na koszt całkowity instalacji składają się:

 • panele fotowoltaiczne, które stanowią około 45% kosztów inwestycji; to najdroższy element całej instalacji, na którym opiera ona swoje działanie,
 • inwerter (falownik), stanowiący około 20% kosztów inwestycji; dzięki niemu prąd stały z paneli zmienia się w prąd zmienny dostępny w gniazdkach,
 • konstrukcja i oprzyrządowanie – to ok. 20% kosztów inwestycji; w skład wchodzi konstrukcja nośna paneli, przewody i śruby montażowe,
 • montaż, który odpowiada za około 15% kosztów inwestycji.

Jak widać, panele fotowoltaiczne to prawie połowa kosztów całej inwestycji. O ile montaż można wykonać taniej lub drożej (w zależności od ekipy), o tyle cena paneli nie jest tak zróżnicowana. Chcąc więc obniżyć koszty związane z fotowoltaiką, wiele osób zastanawia się nad solarami używanymi.

Panele fotowoltaiczne używane – czy to dobry pomysł?

Panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii odnawialnej. To rozwiązanie zyskało na popularności w ostatnich latach nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach europejskich. Dobrym przykładem jest Skandynawia, w której nie jest to co prawda główny sposób pozyskiwania energii, ale całkiem sporo osób decyduje się tam na panele. Fotowoltaika jest popularna także w Niemczech, dlatego panele z obu tych rynków trafiają do drugiego obiegu.

O ile używane panele fotowoltaiczne z Niemiec mogą być w stosunkowo dobrym stanie, to nad tymi ze Szwecji czy Norwegii należy się mocno zastanowić. Wynika to z faktu, że warunki atmosferyczne w Skandynawii są mało sprzyjające utrzymaniu paneli w dobrym stanie. Zimą panują tam niskie temperatury, a opady śniegu są dużo większe niż w cieplejszych krajach (nawet porównując z Polską). Panele należy więc często odśnieżać i zdejmować z nich warstwę lodu, co powoduje, że ich powierzchnia się uszkadza. Staje się ona chropowata, a co za tym idzie, nie jest w stanie wykorzystać pełnego potencjału promieni słonecznych. Takie solary stają się zatem mniej efektywne i sprawne, a ich wartość rynkowa się obniża.

Używane panele fotowoltaiczne – nieznane pochodzenie

Wiedząc o tym, że panele używane w krajach skandynawskich nie są najlepszej jakości, możesz pomyśleć, że przecież z łatwością „odfiltrujesz” podczas poszukiwań te pochodzące z Norwegii, Finlandii czy Szwecji. Sprawa nie jest jednak tak prosta, ponieważ najprawdopodobniej nie będziesz kupował paneli osobiście od poprzedniego właściciela (jak zdarza się to w przypadku samochodów). Sprowadzaniem i sprzedażą używanych paneli fotowoltaicznych zajmują się firmy, które odkupują je od osób prywatnych czy podmiotów gospodarczych. Wprowadzając je do drugiego obiegu, niekoniecznie dzielą się informacjami o tym, skąd pochodzi dany panel i jak był eksploatowany. Dokonując transakcji w takiej firmie, dostaniesz po prostu potwierdzenie sprzedaży i być może gwarancję rozruchową.

Używane panele fotowoltaiczne na dachu domu

Używany panel fotowoltaiczny – brak gwarancji

Zawierając umowę z firmą instalującą cały system fotowoltaiczny, otrzymasz na niego gwarancję. Wiele firm przyznaje ją nawet na 25 lat! W razie problemów czy niejasności będziesz mógł się również zawsze zwrócić o pomoc lub poradę. Podobnie będzie z serwisem – przedsiębiorstwo, które cię obsługiwało, na pewno bez problemu przyjedzie, by rozwiązać twój kłopot.

W przypadku używanych paneli fotowoltaicznych pozbawiasz się prawa do gwarancji – firma, od której kupisz panele, nie da ci przecież wieloletniej gwarancji na używany sprzęt. Nabycie modułów PV z obowiązującą jeszcze gwarancją producenta jest niestety bardzo rzadkie, zatem raczej nie ma co się na taki zakup nastawiać. Co więcej, nie jest powiedziane, że firma, która sprzedała solary, chętnie pomoże w przypadku jakichkolwiek kłopotów z instalacją.

Wady używanych paneli fotowoltaicznych

Kupując panele fotowoltaiczne używane, na pewno dołożysz wszelkich starań, by wybrać te w najlepszym stanie. Niestety to, że nie będą one miały widocznych uszkodzeń, nie oznacza, że ich stan techniczny będzie dobry. Nie znając się na niuansach dotyczących tego typu produktów, możesz dać się nabrać i kupić średniej jakości sprzęt.

Główną wadą używanej instalacji jest podwyższone ryzyko awarii paneli, której koszty zawsze ponosi nowy nabywca. Jakie jeszcze wady mają używane solary?

 • Mniejszy uzysk mocy przez to, że były wcześniej eksploatowane.
 • Delaminacja, czyli odklejenie się powierzchni szklanej lub folii. Powoduje je przedostawanie się tam wody. Sprzedawcy bardzo często maskują to uszkodzenie.
 • Mikrouszkodzenia powierzchni.
 • Hotspoty, czyli przebarwienia folii użytej w konstrukcji paneli. Nie są one zauważalne gołym okiem, a to naprawdę poważne uszkodzenia. Ogniwo fotowoltaiczne, które jest częściowo zacienione lub zanieczyszczone, zamiast wytwarzać energię elektryczną, zużywa ją, pobierając od innych ogniw.
 • Zanieczyszczenia pod powierzchnią paneli.
 • Brak informacji o stopniu zużycia paneli. Nawet jeśli sprzedawca przedstawi ci, jak wyglądało zużycie solarów, nie masz pewności, w jakim stopniu jest to zgodne z prawdą.
 • Brak gwarancji producenta.

Czy używane panele fotowoltaiczne mają jakieś zalety?

Zaletami mogą wydawać się niska cena używanego solara i możliwość kupienia wielu sztuk niskim kosztem. I rzeczywiście – jeśli udałoby ci się kupić panele na rynku wtórnym w rewelacyjnej cenie i świetnym stanie, mogłoby to być opłacalne. Niestety takie sytuacje się raczej nie zdarzają, ponieważ mało kto sprzedaje komponenty, które spełniają oba te warunki. Początkowo niska cena z czasem może okazać się niestety złudna, ponieważ taki panel nie będzie wydajny albo szybko ulegnie awarii. Zapłacisz więc podwójnie – najpierw za stare panele i ich montaż, a potem za demontaż starych, nowe panele i ich instalację.

Używane panele fotowoltaiczne – czy warto?

Na pytanie o to, czy warto kupić używane panele, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Początkowa inwestycja rzeczywiście jest znacznie mniej kosztowna. Finalnie może się jednak okazać, że trzeba ponieść wyższy wydatek, gdy panele okażą się niesprawne albo uszkodzone. Wtedy nie tylko stracisz to, co zapłaciłeś za zestaw paneli z drugiej ręki, ale i będziesz musiał kupić nowy komplet. Dodatkowo dojdą do tego koszty demontażu starych paneli i montażu nowych. Wiele firm nie chce wykonywać pracy częściowo, żeby zatem uzyskać gwarancję na nowy system, być może będziesz musiał zapłacić także za nową konstrukcję, falownik itd.

Używane panele fotowoltaiczne – FAQ

Czy opłaca się kupować używane panele fotowoltaiczne?

Choć używane panele są z reguły tańsze, ich czas życia jest krótszy, a stan techniczny gorszy niż nowych. Może okazać się, że bardzo szybko będziesz musiał wymienić je na nowe i poniesiesz podwójny koszt.

Czy można założyć używane panele fotowoltaiczne?

Teoretycznie można. Musi to jednak zrobić specjalista z firmy zajmującej się fotowoltaiką, a mało kto chce ryzykować i zakładać panele solarne nieznanego pochodzenia.

Gdzie kupić używane panele fotowoltaiczne?

Handlem używanymi panelami fotowoltaicznymi zajmują się specjalistyczne firmy. Pamiętaj jednak, że nie będziesz miał pewności co do pochodzenia takich komponentów.