Pętla indukcyjna a panele fotowoltaiczne
Pętla indukcyjna w fotowoltaice to zjawisko pojawiające się w instalacjach solarnych na skutek niewłaściwego prowadzenia przewodów. Stanowi zagrożenie nie tylko dla właściwego funkcjonowania fotowoltaiki, lecz także dla bezpieczeństwa jej użytkowników. Dowiedz się, czym jest pętla indukcyjna PV, w jaki sposób powstaje i jak uniknąć wystąpienia tego zjawiska.
Jak powstaje pętla indukcyjna?
Pętla indukcyjna PV powstaje najczęściej na skutek błędów popełnianych podczas instalacji przewodów fotowoltaicznych. Jedną z głównych przyczyn jest prowadzenie przewodów w znacznej odległości od siebie. Drugim częstym błędem jest układanie ich w taki sposób, że się przecinają. Kiedy połączenia paneli fotowoltaicznych nie są prowadzone równolegle, a w dodatku są spore odległości między nimi, powstaje pętla, która może indukować niepożądane napięcia. Taki układ kabli może być wynikiem braku doświadczenia instalatora lub chęci zaoszczędzenia na długości przewodów.
Mechanizm powstawania pętli indukcyjnej
Od strony technicznej pętla indukcyjna w fotowoltaice powstaje, gdy przewody są prowadzone w taki sposób, że tworzą zamkniętą pętlę. W obecności zmiennego pola magnetycznego takiego jak to powstające podczas burzy z piorunami, w pętli indukuje się napięcie. Zjawisko to wynika z prawa Faradaya, które mówi, że zmienne pole magnetyczne wytwarza siłę elektromotoryczną w zamkniętym obwodzie. Im większa pętla, tym większe pole powierzchni, przez które może przechodzić zmienne pole magnetyczne, a tym samym większe napięcie indukowane w przewodach. W praktyce schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych umożliwiający przejście zmiennego pola magnetycznego może prowadzić do zaindukowania wysokich prądów, które przekraczają dopuszczalne parametry dla modułów i inwerterów. Może to skutkować uszkodzeniami sprzętu, a w skrajnych przypadkach nawet pożarem.
Zagrożenia związane z pętlą indukcyjną
Czym grozi pętla indukcyjna? Skutki pojawiania się pętli indukcyjnej w instalacjach fotowoltaicznych mogą być poważne. Do największych zagrożeń związanych z pętlą indukcyjną należą:
- indukowanie napięcia i prądów:pętla indukcyjna może sprawiać, że w przewodach pojawią się napięcia i prądy indukowane przez zmienne pola magnetyczne, a to może skutkować uszkodzeniem sprzętu;
- wpływ wyładowań atmosferycznych: w czasie burz pętla indukcyjna PV działa jak antena, zwiększając ryzyko zaindukowania wysokiego prądu w instalacji. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla instalacji i jej użytkowników;
- większe ryzyko pożaru: przewody, pomiędzy którymi wytwarza się pętla indukcyjna, są bardziej narażone na przegrzewanie się, a to, w połączeniu z ryzykiem przyciągnięcia pioruna, zwiększa ryzyko pożaru całej instalacji.
Jak unikać pętli indukcyjnych?
Wiesz już, jakie są zagrożenia związane z pętlą indukcyjną. Czas wyjaśnić, jak uniknąć pętli indukcyjnej w instalacji fotowoltaicznej. W tym celu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- prowadzenie przewodów równolegle: prawidłowe prowadzenie przewodów fotowoltaicznych to podstawa. Kable powinny być prowadzone równolegle do siebie, z zachowaniem jak najmniejszej odległości między nimi;
- unikanie tworzenia pętli przewodów: należy unikać tworzenia pętli z przewodów – zarówno z kabla plusowego, minusowego, jak i ochronnego;
- profesjonalny montaż: zatrudnienie doświadczonych instalatorów ma ogromne znaczenie. Fachowcy wiedzą, jak prawidłowo prowadzić przewody, aby uniknąć tworzenia pętli indukcyjnych.
Znaczenie przewodu ochronnego
Prawidłowe prowadzenie przewodu ochronnego jest równie ważne, jak prowadzenie przewodów plusowego i minusowego. Jest podstawowym zabezpieczeniem przepięciowym. Przewód ochronny i uziemiający konstrukcję wsporczą oraz wyrównujący potencjały ram modułów fotowoltaicznych, również powinien być prowadzony równolegle z przewodami DC. Należy zadbać, aby nie tworzył pętli, co oznacza unikanie zakrętów i zbyt długich przewodów. Najlepiej, aby przewód ochronny był prowadzony prostoliniowo, blisko przewodów prądowych, z zachowaniem równej odległości na całej długości trasy kabla. W ten sposób unikniemy ryzyka powstawania pętli indukcyjnych. Aby uniknąć pojawienia się pętli indukcyjnej, schemat prowadzenia przewodów fotowoltaicznych powinien stworzyć fachowiec, świadomy wszystkich zagrożeń.
Pętla indukcyjna w fotowoltaice to problem, którego można uniknąć, przestrzegając kilku podstawowych zasad montażowych. Najważniejsze jest prowadzenie przewodów równolegle i unikanie powstawania pętli. Warto także zadbać o prawidłowe prowadzenie przewodów ochronnych. Czym grozi pętla indukcyjna? Jej skutki mogą być poważne, od uszkodzenia sprzętu po wybuch pożaru. Dlatego tak ważne jest, aby montaż instalacji fotowoltaicznej powierzyć doświadczonym instalatorom mającym odpowiednią wiedzę i doświadczenie.
Jeżeli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści zadbają o to, aby Twoja fotowoltaika była wydajna i bezpieczna.