Fotowoltaika w bloku na balkonie


Kolorowy blok mieszkalny

Instalacja fotowoltaiczna to ukłon w stronę ekologii, który pozwala zmniejszyć negatywny wpływ ludzkiej działalności na środowisko. Dzięki pozyskiwaniu energii ze słońca można ograniczyć zużycie paliw kopalnych, a to oznacza, że zmniejsza się emisję CO2 i gazów cieplarnianych do atmosfery. Panele na dachach domów jednorodzinnych są widokiem całkiem popularnym, ale co mogą zrobić mieszkańcy bloków, którzy również chcieliby pozyskiwać energię w taki sposób? Rozwiązaniem jest balustrada fotowoltaiczna. Zobacz, na czym polega taka inwestycja.

Fotowoltaika na balkonie – czy to możliwe?

Wydawać by się mogło, że w bloku nie ma możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się jednak, że nawet właściciele mieszkań mogą korzystać z tego sposobu pozyskiwania energii słonecznej. Alternatywą dla paneli montowanych na dachach domów jednorodzinnych są balustrady fotowoltaiczne. Niestety nie jest tak, że można zgłosić się do firmy i z dnia na dzień zamontować taką instalację. Trzeba sprawdzić, czy jest to możliwe pod względem technicznym i organizacyjnym.

Panele fotowoltaiczne na balkonie – formalności

Choć balkon należy do mieszkania i właściciel może sobie z niego swobodnie korzystać, w przypadku chęci montażu paneli słonecznych na balkonie, musi mieć zgodę zarządu spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej. Wynika to z przepisów, które mówią, że to, co jest widoczne z zewnątrz i połączone ze ścianą budynku, jest jego częścią wspólną. W przypadku bloku balustrada balkonu jest właśnie rozumiana jako ta wspólna część. Czasem opis regulacji dotyczących części wspólnych budynku znajduje się w statucie spółdzielni.

Do złożenia wniosku o zgodę na balustradę fotowoltaiczną warto się dobrze przygotować. Choć inwestycja w panele solarne nie jest nowością, w blokach zdarza się ona stosunkowo rzadko. Z tego powodu warto rozwiać ewentualne wątpliwości pozostałych mieszkańców i przedstawić zarządowi wspólnoty konkretne dokumenty i plan takiej instalacji. Szczególnie ważnymi dla mieszkańców informacjami będą na pewno kwestie bezpieczeństwa zarówno budynku, jak i ich samych. Zrozumiałe jest, że mogą dopytywać na przykład o wytrzymałość balkonu albo ryzyko, że któryś panel spadnie. Skąd wziąć takie dokumenty? Najłatwiej jest poprosić wybraną firmę fotowoltaiczną o przeprowadzenie audytu energetycznego i przygotowanie projektu instalacji.

Sytuacja jest inna, gdy chcesz zamontować fotowoltaikę na balustradzie balkonu we własnym domu jednorodzinnym. Wtedy nie potrzebujesz oczywiście żadnych zgód. To, co warto jednak zrobić dla własnego bezpieczeństwa, to sprawdzić wytrzymałość balkonu i ewentualnie dodatkowo go wzmocnić.

Panele słoneczne na balkonie – montaż

Wraz z rosnącą popularnością takiego rozwiązania pojawiła się potrzeba opracowania systemów mocowania paneli do balustrad balkonowych. W związku z tym wielu producentów ma w swojej ofercie możliwość zaprojektowania, a później zainstalowania paneli na balkonie. Niektórzy proponują nawet gotowe balustrady z zespolonymi modułami. Wyzwaniem może być znalezienie firmy, która podejmie się montażu instalacji na balkonie, gdyż jest to dość niecodzienne zlecenie, a moc zestawu w zasadzie niewielka. Jeśli okaże się to problematyczne, można pokusić się o przekonanie innych sąsiadów do założenia balustrady fotowoltaicznej i zlecić wykonanie wszystkich systemów jednej firmie.

Zestaw fotowoltaiczny na balkon – jak go wybrać?

Najlepiej jest zlecić to firmie fotowoltaicznej, która przeprowadzi audyt energetyczny mieszkania i zaproponuje odpowiedni projekt. Samodzielnie ciężko jest bowiem przeprowadzić obliczenia i ustalić, jaka moc i ile paneli będzie potrzebnych. Warto jednak wiedzieć, co bierze się pod uwagę przy obliczaniu wydajności systemu. Są to:

  • rodzaj instalacji – on-grid albo off-grid, czyli z podłączeniem do sieci albo bez,
  • rodzaj podzespołów, czyli poszczególnych elementów instalacji,
  • orientacja względem stron świata,
  • kąt nachylenia paneli do podłoża,
  • zacienienie balkonu.

Na podstawie tych danych firma zaproponuje instalację dopasowaną do twoich potrzeb i możliwości balkonu.

Blok mieszkalny z panelami fotowoltaicznymi

Fotowoltaika na balkonie – koszty

W kontekście instalacji fotowoltaicznej dużo mówi się o opłacalności tego systemu i oszczędnościach, które generuje. Zakładając panele solarne, rzeczywiście można obniżyć rachunki za energię. Wszystko zależy od tego, ile paneli uda się zamontować na balustradzie, czyli ile kWh wyprodukują. Od tego zależy także, po jakim czasie inwestycja się zwróci. Z reguły jest to kilka lat, a zakładając, że żywotność paneli to minimum 25 lat – zwrot jest dość szybki. Przez kolejne kilkanaście lat panele generują czysty zysk.

Żeby jednak zacząć oszczędzać na energii, należy najpierw zainwestować. Koszt zestawu fotowoltaicznego na balkonie jest o wiele niższy niż założenie go w domu jednorodzinnym. Szacunkowa kwota, z którą trzeba się liczyć to kilka tysięcy złotych. W tej kwocie zawierają się materiały (panele, falownik, konstrukcja, etc.), a także projekt i montaż instalacji. W związku z tym, że moc balkonowej fotowoltaiki jest nieduża, nie obowiązują na nią żadne dofinansowania (te zaczynają się od 2 kWp). Nie można skorzystać więc z programów takich jak „Mój Prąd” albo „Czyste Powietrze”.

Czy da się zatem jakoś obniżyć koszt fotowoltaiki w bloku? Niekoniecznie. Montaż musi być wykonany przez profesjonalną firmę, ponieważ wymaga się, aby instalator miał odpowiednie uprawnienia. Nie można zatem obniżyć kosztu, samodzielnie przeprowadzając prace.

Jeśli przeszkodą w zainstalowaniu paneli jest duży, jednorazowy koszt, można skorzystać z kredytów bankowych przeznaczonych specjalnie na fotowoltaikę. W związku z rosnącą popularnością tego sposobu pozyskiwania energii banki opracowały różnorodne oferty pożyczek. Warto się im przyjrzeć, ponieważ są często niżej oprocentowane niż kredyty gotówkowe, co powoduje, że są bardziej opłacalne.

Panele fotowoltaiczne na balkonie – czy warto je zakładać?

Choć kwota, którą należy zainwestować, nie jest mała, a formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na montaż spore – warto zdecydować się na założenie paneli solarnych. Istnieje przynajmniej kilka powodów, które przemawiają na korzyść balustrady fotowoltaicznej.

  • Ochrona środowiska – ocieplenie klimatu jest faktem, którego nie można ignorować i negować. Jeśli planeta ma przetrwać, należy natychmiast podjąć działania, które spowodują zatrzymanie efektu cieplarnianego. Jednym z nich jest ograniczenie, a w dalekiej perspektywie być może rezygnacja z paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej. Instalacje fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem, które sprawdza się w polskich warunkach i pozwala uzyskiwać czystą energię. Jeśli więc zależy ci na tym, by chronić środowisko naturalne i zadbać o czyste powietrze – rozważ założenie fotowoltaiki.
  • Oszczędności – zakładając nawet niewielką instalację na balkonie, możesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd. W skali roku może uzbierać się z tego naprawdę konkretna kwota. Oczywiście z kilku paneli zamontowanych na balustradzie balkonu nie uda się wygenerować energii potrzebnej do funkcjonowania całego gospodarstwa domowego, ale znaczącą jej część jak najbardziej.
  • Podwyższenie wartości lokalu – panele są nowoczesną inwestycją, która podniesie wartość twojego mieszkania, gdybyś chciał je sprzedać.

Korzystanie z paneli jest właściwie bezobsługowe – w polskim klimacie nie są one narażone na szczególne uszkodzenia, a ty nie musisz specjalnie o nie dbać. Zakładając instalację w profesjonalnej firmie, dostajesz gwarancję, więc nawet w razie problemów będziesz miał się do kogo zwrócić. Serwisowanie polega najczęściej jedynie na czyszczeniu paneli, ale to wykonuje się rzadko – raz albo dwa razy w roku.

Fotowoltaika na balkonie w bloku – FAQ

Czy panele fotowoltaiczne można zamontować na balkonie?

Można. Obecnie istnieją konstrukcje, które umożliwiają mocowanie paneli słonecznych na balustradach.

Ile kosztuje fotowoltaika na balkonie?

Średni koszt fotowoltaiki na balkonie mieści się w granicach 4 tysięcy złotych. Niestety nie ma możliwości skorzystania z dofinansowania na taką inwestycję.

Czy można mieć panele fotowoltaiczne w bloku?

Można. Należy jedynie złożyć wniosek do spółdzielni lub wspólnoty o zgodę na taką inwestycję.